Nap mint nap hallani különböző adatszivárgásokról. A kisebb vállalkozások mellett, tekintélyes vállalkozások is esnek áldozatául a kiberfenyegetésnek.
A félelmetesen növekvő adatszivárgási trend elleni legjobb védelem az, ha megelőzzük azokat az eseményeket, amelyek adatszivárgást okozhatnak. Minden adatszivárgást azonosítani és orvosolni kell, mielőtt a kiberbűnözők felfedeznék.
Mi az adatszivárgás?
Az adatszivárgás az érzékeny adatok figyelmen kívül hagyása, akár elektronikusan, akár papír formátumban. Adatszivárgás történhet a belső vagy külső eszközökön, például külső merevlemezeken vagy laptopokon keresztül.
Ha egy kiberbűnöző adatszivárgást észlel, az információ segítségével felvértezheti magát egy adatszivárgás elleni támadásra.
Az érzékeny információknak tekinthetőek például a személyazonosításra alkalmas adatok, nevek, elérhetőségek, pénzügyi adatok.
Az adatszivárgásnak négy fő kategóriája van: ügyféladatok, céginformációk, üzleti titkok és elemzések.
Ügyféladatok: A legnagyobb adatvédelmi incidensek közé tartozik az ügyféladatok kiszivárogtatása, amely személyes azonosításra alkalmas adatokat tartalmaz. Az ügyféladatok minden cégnél egyediek, azonban az ügyfelek bizalmas információi a következők bármelyikét tartalmazhatják:
– Ügyfelek nevei
– Címek
– Telefonszám
– E-mail címek
– Felhasználónevek
– Jelszavak
– Kártyaszámok
Cégadatok: A kiszivárgott vállalati információk érzékeny belső tevékenységeket fednek fel. Az ilyen adatok kiszivárogtatása általában a versenytársak legyőzésére szolgálnak.
Ilyen lehet például:
– Belső kommunikáció
– Teljesítmény adatok
– Marketing stratégiák
Üzleti titkok: Ez az adatszivárgás legveszélyesebb formája a vállalkozások számára. A szellemi tulajdon eltulajdonítása tönkreteheti egy vállalkozásban rejlő lehetőségeket.
Az üzleti titok adatszivárgása a következőket foglalhatja magában:
– Közelgő terméktervek
– Szoftver kódolás
– Szabadalmaztatott technológiai információk
Elemzések: A különböző elemzésekhez kapcsolódó szoftverek nagy adatkészletet tartalmaznak, melyek különösen vonzóak lehetnek a hackerek számára.
Elemzéshez kapcsolódó adat lehet például:
– Ügyfélviselkedési adatok
Nézzünk néhány tippet arra vonatkozóan, hogy védhetjük meg vállalatunkat az adatszivárgástól:
Harmadik fél kockázata
Előfordulhat, hogy a harmadik fél, akivel szerződést kötünk, nem veszi olyan komolyan a kiberbiztonságot, mint a saját vállalatunk. Ezt mindenképpen vegyük figyelembe mielőtt elkezdjük a közös munkát, és folyamatosan kísérjük figyelemmel, hogy nem fenyegeti-e őket adatszivárgás veszélye.
Egyedi, erős jelszavak használata
Olyan jelszavakat használjunk, melyek tartalmaznak betűket, számokat, speciális karaktereket, és legalább 8 karakterből állnak. Ne használjunk hozzá személyes adatot, mint például születési dátum, házastárs neve, kiskedvenc neve.
Emellett fontos az is, hogy ne használjuk ugyanazt a jelszót több fiókhoz. Ha egy támadás során megszerzik a jelszavunkat, több fiókhoz is felhasználhatják.
Ha nehezünkre esik fejben tartani a sok különböző jelszót, használjunk jelszókezelőt.
Megfelelő védelem, felkészültség
A kibertámadásokat gyakran felderítő kampányok előzik meg, hiszen a kiberbűnözőknek azonosítaniuk kell azokat a konkrét védelmeket, amelyeket meg kell kerülni a támadás során.
Az adatszivárgás megelőzési megoldások lehetővé teszik a szervezetek számára, hogy azonosítsák és megerősítsék a biztonsági réseket, hogy megakadályozzák a felderítő kampányok lehetőségét.
Az érzékeny adatok azonosítása
Ahhoz, hogy megakadályozzuk az adatvesztést, azonosítanunk kell az összes érzékeny adatot. Ezeket az adatokat a biztonsági szabályoknak megfelelően be kell sorolni.
Az összes érzékeny adat azonosítása és helyes besorolása után, a vállalkozások minden kategóriához a leghatékonyabb adatszivárgás megelőzési védelmet alakíthatják ki.
Adatok titkosítása
A kiberbűnözők nehezen tudják kihasználni az adatszivárgást, ha az adatok titkosítva vannak.
Felhasználói engedélyek beállítása
Ha a bizalmas adatainkhoz olyan emberek is hozzáférhetnek, akiknek nincs rájuk szükségük, akkor ezeket a jogosultságokat meg kell szüntetni.
Mindenről legyen másolat
Érdemes extra biztonsági másolatot készíteni a normál felhőszolgáltatón kívül, különösen a legfontosabb adatokról.
Emellett néhány adatot tárolhatunk fizikai meghajtón is, amely megfelelően le van védve.
A jó biztonsági mentések megvédhetnek minket az adatok szándékos megsemmisítésétől is.
Biztonságtudatossági képzés alkalmazottaknak
A felmérések szerint továbbra is a munkavállalók számítanak a leggyengébb láncszemnek. A képzések ellenére az alkalmazottak nap mint nap nyitnak meg gyanús e-maileket, amelyekben vírusok letöltése lehetséges.
A munkaadók sokszor azt gondolhatják, hogy egy képzés elég. Egyszer elmondják, egyszer figyelmeztetik őket, innentől kezdve pedig mindenki tisztában van a veszélyekkel.
Ha komolyan szeretnénk megvédeni adatainkat, akkor szükséges a rendszer képzések beütemezése. Negyedévente-félévente érdemes egy-egy képzést megtartani, hogy jobban tudatosuljon a munkavállalókban.
Maximálisan felkészítetted vállalkozásodat?
Élj az extra védelem lehetőségével és nyiss Bug Bounty programot!
A Bug Bounty program során etikus hackerek tesztelik rendszereidet, alkalmazásaidat és felfedezik az összes előforduló sérülékenységet!
Ne hagyd, hogy adataid illetéktelen kezekbe kerüljenek! Vedd fel velünk a kapcsolatot!